Boş Zaman

Türklere özgü davranışlar adında bir konu başlığı var sosyal medyada, profesyonel hayat için bunu düşündüğümde aklıma ilk gelen cevaplar “çalıştırdığın adamı boş bırakma, yani gereksiz de olsa meşgul et:)” ve “eğer adam işini iyi yapıyorsa sakın söyleme ki şımarır” oldu. İki söylemde komple bir yazı konusu ben bugün ilkinin üzerinden gideceğim.

Bana göre iki tür iş var, ilki ne kadar çalışırsan o kadar başarılı olacağın işler ki, bant üretiminde çalışan bir insan çalıştığı süre kadar üretime katkıda bulunabilir. Dolayısıyla bu tür işler süreklilik gerektirir boş bırakmaya gelmez.

İkinci iş türü ise bir çok zaman nicelik değil nitelik gerektirir. Ufak bir değişiklik bazen on kat değerli olur. Bu tür işlerde çalışılan süre ne kadar önemli olsa da zeka, yaratıcılık, tecrübe gibi kavramlar ciddi öneme sahip olmakta ve bir çok zaman boş zaman diye söylenen zamanlarda gelen fikirlerle yorumlarla bu tür işlerde ciddi başarılar sağlanmakta.

Boşuna demiyoruz insanın aklına fikir tuvalette gelir diye:)

Ben kendimi düşündüğümde ne zaman başarılı bir şirket ziyaret etsem, keyifli mimarisi olan bir otele gitsem, içinde güzel fikirler olan bir kitap okusam veya en önemlisi ciddi bilgi birikimi olan bir arkadaş veya hocamla konuşsam kafamda fikirler uçuşuyor ve bazı önemli fikirler bu ortamlarda çıkıyor.

Fikir çıktıktan sonra da yine bir miktar boş zamanımın olması gerekiyor ki fikri uygulayabileyim yoksa bir faydası olmaz. Ama eğer zamanım olmuş ve fikir başarılı olmuşsa o zaman normalin kat kat üzerinde verim sağlanmış oluyor ki asıl elde gerekmemiz gereken de bu.

Şimdi bir düşünün en son ne zaman oturup rahat kafayla düşündünüz? En son kafanızda ne zaman bir fikir parladı? Eğer yoğun tempoda koştururken bunu yapmışsanız diyecek yok, aksi halde kendinize biraz zaman tanıyın rahat bir ortamda çayınızı yudumlayıp keyif yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s