50/50 Bir hastanın sözün bittiği yerdeki hisleri

50/50 filmininin fragmanını gördüğüm zaman Seth Rogen’dan yola çıkarak romantik komedi tadında bir film izleyeceğimi düşünmüştüm.

Alışılagelenin aksine daha çok düşündüren ve karakterin hislerini çok iyi anlatan bir film ile karşılaştım.

Bir çok zaman çevremizden birileri sağlıklı yaşayıp yaşamadığına bakılmadan sanki piyangodan çıkmışçasına ve aniden kanser hastalığı ile tanışıyor.

Filmde de çok titiz ve her şeye dikkat eden bir gencin kanser olması, hayatındaki değişiklikler ve bu kişinin hisleri anlatılıyor.

Aldığım derslere gelince,

Yalnızlık çok acı ve insana bir akrabasının veya arkadaşının desteği çok önemli. Belki tahammülün sınırındayken beklemediğiniz bir destek sizi tutundurabiliyor veya sabrınızı artırabiliyor.

İnsan hasta olduğunu öğrendiği zaman aslında her zaman ihtimali olan ama düşünmediği ölüm ihtimalini daha çok hatırlıyor ve hayatını ona göre değiştiriyor. Çok sevdiğim TED konuşmasından Stacey Kramer bu olguyu çok güzel anlatıyor.

Bu değişimle birlikte de hayatınızda bir çok değişiklik oluyor. Yeni insanlarla tanışıyor, hiç dikkat etmediğiniz dünyaları farkediyorsunuz.

Aslında biz farkına varmasakta kanser veya diğer dertler hem bizim için bir sınav hem de hayatımıza yeni yön vermek için bir fırsat.

Dedemin kanser olduğunu öğrendikten sonra rahmetli olana kadarki 1 yıl içinde belki hayatım boyunca gördüğümden daha fazla gördüm ve dolu dolu zaman geçirdim. Bu açıdan baktığım zaman eğer o süreci yaşamasaydık ve dedem 5 yıl daha fazla yaşasaydı ve kanser olmamış olsaydı, ben onu o kadar görür müydüm o güzel zamanları geçirir miydim bilmiyorum.

Birde bu sınavı başarı ile geçtiğinizi düşünün, hayatınız hiç eskisi gibi olabilir mi? Aynı şeyleri mi yapar sınız? Yoksa önemli olanları mı?

Uzun lafın kısası önce 50/50’yi izleyin 🙂 daha da önce sevdiklerinize onları sevdiğinizi sözle, yazıyla veya bir hediye ile hatırlatın 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s