Problem Çözme ve Karakter

Ken Watanebe’nin yazdığı güzel bir kitap var problem çözümü 101 adında. Güzel ve kısa bir şekilde problem çözmeyi anlatmış.

Kitabı okurken benim en çok dikkatimi çeken karakter analizi olmuştu onu yazayım dedim. Kitaba göre beş farklı karakter var problem çözme ve uygulamada.

İlk karakter iç çeken bayan. Bu kişi genelde bir şey yapmayıp olduğu yerde duran sonrada neden istediklerim olmuyor diyen tip.

İkinci karakter kritik abimiz.  Bu abimiz problemin ne olduğunu tabiki biliyor çözüm olarak ta diğerlerinin neden başarısız olduğunu anlatıyor.

Üçüncü karakterimiz hayalperest abla. Bu kişi sadece hayal kurmakla meşgul olduğu için aksiyon olmuyor ve iş çözümsüz kalıyor.

Dördüncü kişi git ve yapçı karakter. Bu karakter bizim Türk yapısına en uygun olan. Probleme bakmadan çözmeye çalışan. İlk 3 karaktere göre başarı şansı var en azından ama planlı gitse çözüm daha hızlı ve düzgün olabilir.

Daha önce Cem Kozlu’nun THY ile ilgili kitabında okumuştum THY teknik ekibi cidden becerikli ama sorunu anlamadan çözmeye çalıştıkları için Lufthansa teknik ekibinden daha verimsizlermiş.

Beşinci karakterimiz ise problem çözücüler. Problem çözücüler git ve yapçıya göre olaya daha geç girse de önce problemin ana sebebine bakıp analiz ederek çözdükleri için bir çok zaman daha başarılı olurlar. Aynı zamanda çözüm aşamasında da ne durumda olduğunu analiz ettiği için hatalı bir işlemde yapsa hatanın farkına erken varırlar.

bence düşünün biraz sizin karakteriniz hangisine daha uygun. Değişmez mi derseniz heralde değişir ama zorlamada gerekir 🙂 tabii derseniz ben zaten çözücüğüm veya derseniz ki ben halimden memnunum o zaman diyecek yok 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s