Mutluluk satın alınabilir mi?

Yılbaşı geldiğinde gazetelerde hayaller yazılır piyango ile ilgili. Kazanılacak para ile şurda ev bu model araba, yanına bir adet yat gibi bizi bireyselleştiren ve insanlardan uzaklaştıran bir mutluluk tarifi yapar.
Bunun yerine piyangodan çıkan veya kendi kazancınız olan parayı başkası için harcıyor olsaydınız fayda sağlar mıydı aceba?

Michael Norton TED konuşmasında bu konu üzerinde duruyor ve kısaca diyor ki paylaştıkça daha çok mutlu oluyoruz, bir şeyleri beraber yapınca güzellikler ortaya çıkıyor.

Konu ile ilgili hoşuma giden bir söz var alanlar tok uyur verenler mutlu uyur diye 🙂
Paylaşıyorsunuzdur ama bir süredir ara verdiyseniz tadına tekrar varın, tekrar varalım.

Hangi inanıştan insanlar olduğu önemli olmadan, hangi cemaate bağlı olduğunu bilmeden, diğer partiye mi oy vermiş veya bizim hayat felsefemize zıt inanışta olup olmadığını bilmeden paylaşalım.
Eğer bir örnek istersen bir silgi bir kalem (www.birsilgibirkalem.org) bunun güzel bir yapı. Okullardaki öğretmenler ihtiyaçlarını belirtiyor sizde istediğiniz ihtiyacı karşılıyorsunuz. 15 TL’lik bir ihtiyaçta olabilir 15.000 TL’lik bir ihtiyaçta. Sizin şehrinizde de olabilir başka bir şehirde de. Hepsi size kalmış.

Bu arada TED konuşması demişken onu da alta ekleyelim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s