bir fincan kahve

Aşağıdaki yazı yaşam ve keyif alma ile ilgili hoş bir hikaye babında, anlatım güzel ama bir kaç itirazım var:) onlarda yazının altında.

İş yaşamında önemli yerlere gelmiş bir grup eski mezun arkadaş grubu üniversitedeki hocalarından birini ziyarete gitmiş.

Çeşitli konular konuşulduktan sonra sohbet, işin yarattığı strese ve hayatın zorluklarına gelmiş. Yaşlı üniversite hocası ziyaretçilerine kahve ikram etmek üzere mutfağa gitmiş ve degişik boy, renk ve kalitede bir cok fincanın bulundugu bir tepsiyle geri dönmüş.

Kimi porselen, kimi seramik, kimi cam, kimi plastik olan fincanları ve kahve termosunu masaya koyup kahvelerini oradan almalarını söylemiş.

Tüm eski öğrenciler kahvelerini alıp koltuklarına döndüğünde hocaları onlara şunu söylemiş: “Farkına vardınız mi bilmem, zarif görünümlü, güzel, pahalı fincanların hepsi alındi, masada yalnızca ucuz ve basit görünümlü fincanlar kaldı.

Elbette ki kendiniz için en güzelini istemek ve onu almak çok normal ama işte bu demin bahsettiğiniz problemlerinizin ve stresin nedeni. Hepinizin istediği fincan degil, kahve iken, bilinçli olarak herbiriniz birbirinizin aldığı fincanları gözleyerek daha iyi olan fincanları almaya ugraştınız. Yaşam kahveyse, iş, para ve mevki fincandir. Bunlar yalnızca Yaşam’ı tutmaya yarayan araçlardır, ama Yaşam’in kalitesi bunlara göre değişmez. Bazen yalnızca fincana odaklanarak, içindeki kahvenin zevkini çıkarmayı unutabiliyoruz.”

Dediğim gibi hikaye keyifli ve güzel, pek anlamlı. Yalnız bir yeri kaçırıyor bence.

O fincan hikayede bahsettiği gibi kahve kadar önemli değil belki ama sıfır değerde de değil. Kahve %70-80 önemli ise fincan’da estetik olarak %20-30 önemli keyif açısından. Bizlerin bir çok zaman hatası olayı tam tersine yorumlayıp fincana %70-80 önem verip asıl önemli olan kahveyi atlamak.

İşin güzel yanı fincan genelde pahalı kahve ise ucuz olanı o yüzden bir çok insanın mazereti yok hayatında.

Kitap okumayı seven kütüphaneden alır okur kitabını, özel isterse ciltli pahalısını alır ama içerik aynı.

İbadeti seven biri istediği yerde kılar namazını, isterse ipek seccadede de kılar ama namaz aynı.

Hele anne, baba, akraba ilişkileri genelde para ile değil çoğu zaman bol ikramlı 🙂 Eğer hayattaysa büyükleriniz boşuna beklemeyin, onlarla zaman geçirin.

bir fincan kahve” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s