Güncel tarih romanları okuyun (Keyif sepeti-2)

Zorluk derecesi : 2

süre : genelde hafta sonları kafa sakinken veya seyahat gibi zamanın boş olduğu anlarda.

mekan : her yer olur ama tercihen evin rahat köşesi, uçakta soldaki koridor koltuk veya esintili keyifli bir kafede.

Tarih bilgisi bizim hep derslerde sebep sonuç ilişkisi ile yüzeysel geçtiğimiz, insanların o anki hallerini ve şartları pek anlayamadığımız bir şey.

Romanlarda ise taraflı olmalarına rağmen o anki kişilerin hislerinşi ve fikirlerini yazanın gözünden anlama şansına sahipsiniz. İster kafa yapınızda birini okuyun, ister zıt görüşte birini. Canınız nasıl isterse öyle olsun ama unutmayın ki sevdiklerinizde bir miktar abartma, sevmediklerinizde de bir miktar doğruluk payı genelde olur.

Liste isterseniz.

1. Okay Tiryakioğlu serisi : Alparslan, Kuşatma 1453, Kanuni, 4. Murat, Yavuz benim seriden okuduklarım. Genelde akıcı ve islami bakış açısıyla yazılmış keyifli kitaplar.

2. Osmancık (Tarık Buğra) : Osmancık benim okuduğum objektife en yakın tarih kitaplarından. Osmanlı’nın kuruluşu güzel bir dille anlatılmış.

3. İsmail (Reha Çamuroğlu) : Şah İsmail’in Alevi bir bakışaçısı ile anlatıldığı roman akıcı. Okay Tiryakioğlu’nun Yavuz’u ile beraber iki açıyı görmek için okunabilir.

4. Amin Maalouf serisi : Semerkand, Tanios kayası, Afrikalı Leo, Arapların gözüyle haçlı seferleri. Amin Maalouf Lübnan’lı bir hristiyan yazar, bu sebeple olaylara bakış açısı İslami yazarlara göre farklı. Özellikle Arapların gözüyle haçlı seferleri kitabında bu ayrımı bariz yapabiliyorsunuz. Bizde hep biz nasıl dağıttık bu haçlıları dersini işlerken, kitapta Türk beyleri arasındaki çatışmalara kadar farklar anlatılıyor. Semerkand kitabında ise özellikle Nizmülmülk ve Şah İsmail yoğunişlendiği için Okay Tiryakioğlu’nun Alpaslan’ı ile kıyaslama yapılabilir.

5. Hakan Kağan serisi : Kuşçubaşı Eşref, Yeniçeri, Abdülaziz ve Cem Hakan Kağan’ın yazdığı kitaplar. Cem ve Abdulaziz’de zor dönemler yaşamış bir Sultan ve şehzadeyi anlatırken, Kuşçubaşı Eşref’te teşkilatı mahsusayı, yeniçeride ise yeniçerinin son dönemlerini anlatmış. Kitapların hepsi de akıcı ve keyifli.

6. Aşk (Elif Şafak) : Tarih ve roman deyince bu romanı atlamamak lazım. Özellikle mevlana dönemini bilmeyenler için güzel bir kurgusu olan roman bir çok şeyide anlatıyor.

Keyifli ve güzel binlerce kitap daha vardır, ben bir kaç örnek vermiş oldum. Dediğim gibi önemli olan bence hangi bakış açısından bakıldığından çok o dönemki birinin gözünden olayı yaşamaya çalışmak, bir anlamda empati yapmak.

Hem kafanız dağılmış olur, hem biraz bilgi hem de keyif alınmış olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s