Pipetçi

Üstün Dökmen’in “Ladesçi” adlı kitabından alınma aşağıdaki paragraf. Toplum içindeki dürüstlük ve bireysel faydanın toplum faydası üstünde tutulması hakkında doğru noktaya değinmiş bence. Bir kaç kişisel yorum da yazının altında.

Ladesçi 

Sen lades seviyorsun, kanmadan kandırmak istiyorsun ama senin oyun diye oymadığın şeyi, ciddi ciddi her işte yapıyor kimileri, sürekli kandırarak birbirlerini. Herkes herkesi kandırıyor ve herkes devleti, devlet de kendi kendini. Dürüst olmama konusunda milli mutabakat var galiba. Dün bir ev aldı amcam seksen milyara, tapuda bir milyar gösterdiler. O evin bir milyar olmadığını alıcı biliyordu, satıcı biliyordu, komisyoncu biliyordu. Herkes biliyordu ama kimse belli etmiyordu. Dürüstsüzlük konusunda milli mutabakat var bu ülkede. Birkaç yüz tane hortumcu mevcut ama binlerce pipetçi var çevremizde. Pipetçiler, hortumculara sövüp sayarlar ama kendileri bir mağazaya girdiklerinde KDV pazarlığı yaparlar. Hortumcu milyarlar götürür, pipetçi bir kaç TL.

Üstün Dökmen

Bence pipetçi olayı cidden ciddi bir sorun ülkemiz için sadece maddi açıdan değil, olaya ufaktan başlayan bir insan rakamlar büyüdükçe de hataya devam edecektir ve hak yerini yine bulmayacaktır.

Bir kaç yıl önce Ali Babacan’ın olduğu bir ortamda bir arkadaşımız dolaylı vergi olan özel tüketim vergisinin belli ürünlerden kalkmasını isteyince Ali Babacan dedi ki;

” Geçen yıl toplanan gelir vergisi 2.5 milyar TL, sadece sigaradan toplanan vergi 12 milyar TL’nin üzerinde. İnsanlar gelir vergisini kaçırmazlarsa diğer vergiler azalır ama bu hata devam ettikçe dolaylı vergiler devam eder”

Ali Babacan’ın açıklamasındaki rakamı duyunca şaşırdım işin aslı ama bakınca çevreye haklı olduğunu anladım. Adaleti bulan avukat paranın çoğunu resmi olarak almıyor ki vergi vermesin, bir çok doktorun özel muayenehanesinde fiş kesilmiyor ki sağlığımızdan sorumlu doktorlar yalan iş yapıyor demektir. 

Örnekler çok ama bence önemli olan kişisel olarak ben yalan dairesinde yer almayacağım kararını alabilmek. Bu kararı alırsak en azından çevremizde düzelmeler başlar ve toplu düzelme ardından gelir.

Biraz eleştirel bir yazı oldu:) bazen bu da gerekli sanırım.

Pipetçi” için bir yanıt

 1. Türker DALKIRAN

  İlyas Bey,
  yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Hatta olay sadece vergi ile bitmiyor. Benim her zaman verdiğim örneğim ise bir sıraya girmek zorunda kalan adamın oradaki tanıdığını görünce işini kısa zamanda halletmek için öne geçmekte herhangi bir sakınca görmemesidir. Yahut evinde odanın ortasına çöp atmazken sokakta bu durumu umursamamasıdır.
  Vergide dahil olmak üzere bu durumun esasında nasıl bir kul hakkını gasp ettiğimizi idrak edememek yatmaktadır. Kısaca en genel anlamıyla ahlak (içerisinde dürüstlük en önde olmak üzere) görmezden gelinmektedir. Yahut başka bir ifadeyle yerine göre ahlaklı kavramına girmekteyiz….
  yorumum belki biraz ağır oldu ama maalesef en masumane şekliyle durum böyle…
  Daha ileriye işi vardırmaya ise nasıl bir yorum yapacağımı ben bilmiyorum.
  Bir ümitle bu toplumun başkalarından önce kendinden başlayarak hemde belki sıraya geçerek belki sokağa çöp atmayarak kendini düzeltmeye başlamasını bekliyorum…
  Kendimi tutamadım yazdım sürç-i lisan ettimse affola…
  Türker DALKIRAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s