Tasarımla viral pazarlama

Viral pazarlama son yılların çok konuşulan pazarlama metodlarından. Özellikle youtube’un yaygınlaşması ile popüler olan bu method genelde televizyon reklamları ile gözümüze çarpmaktaydı.

Son zamanlarda ise çok farklı tasarımları uygulayıp piyasaya sunan firmalar belki o tasarımdan maddi olarak elde edemyecekleri getiriyi popüler olma vasıtası ile sağlıyorlar.

Mesela ne? derseniz;

Louis Vuitton’un Selfridges Lonra mağazasında Yayomi Kusama’ya yaptırdığı sunum son günlerin dekorasyon sayfalarının hepsini ziyaret etmiş sayılır. Web’de arattığınızda binlerce sonuçla karşılaşıyorsunuz. Tasarım nasıl derseniz.

 

 

Bu sergi çok para kazandırır mı bilmiyorum, çünkü çok iddialı ama selfridges mağazasındaki başarı bir yana dünya çapında yapılan PR inanılmaz.

Aynı durum Swing Table adında sandalyeleri sallanan toplantı masası içinde geçerli. Sanmıyorum ki çok kişi bu masada toplantı yapmak istesin veya alsın.

Ama bu masayı tasarlayan kişi artık ben swing table’ın tasarımcısıyım dediği zaman dünyanın tanıdığı bir tasarımcı olacak. Veya birisi o kişiyi internette arattığında binlerce sonuçla karşılaşacak.

 

Bu arada viral tv reklamları da görmek isterseniz bir kaç güzel örneği aşağı ekledim

 

Carsberg Sinema Reklamı

 

 

TNT Drama reklamı

 

 

Blendtec

 

 

özellikle bu reklam çok ilginç çünkü firma sahibinin oynadığı reklamların herbiri milyonlarca kez izlenmiş ve firma bu yolla meşhur olmuş. Yaptığı çok basit benim blender’ım bu ürünü parçalar mı? sorusuna güzel cevap veriyor:)

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s