Daha ne kadar var?

Aşağıdaki yazı Fatih Altaylı’nın geçmiş yazılarından, hoşuma giden bir içtenlik olduğu için paylaşmak istedim.

10 mu, 20 mi, 30 mu bilmiyorum

50 yılı bulunca insan saymaya başlıyor. Daha önce aklınıza gelmediği bir şekilde saymaya. “Kaç yaz kaldı önümde yaşanacak” diye. Kaç bahar, kaç kış.

Değer verdiğin ve daha önemlisi sevdiğin insanlarla birlikte geçirecek kaç zaman. Hiç bilinmez elbet ama yine de sayıyor insan. En azından ortalamalara bakarak. Genetiği hesaba katarak. 10 mu, 20 mi, 30 mu? Kesini yok biliyorum. Ama kesini var. Eskisinden daha az. Sayması daha kolay.

Öyle olunca da kaçmak istiyor insanın canı. Sevdiklerinin çağrısına uymak istiyor. Ne kadar kaldığı belli olmayan zamanın daha büyük bölümünü onlarla geçirmek istiyor.

Bu yüzden kaçtım yine. Kızım, “Baba bir yere gidelim birlikte” deyince ikiletmedim. Hiç aklımda, hiç planımda yokken.

Eskiden olsa “İş var” derdim, “Güç var” derdim. Kendimce gerçek, kendimce ciddiye aldığım bahaneler üretirdim. Şimdi ise tam tersini yapıyorum. Bahaneler üretiyorum ama tersine bahaneler.

Anlayacağınız birkaç gün ortalıkta yokum. Fırsat buldukça yazacağım. Belki her gün. Bilmiyorum. Emin değilim. Ama bilin ki, keyfim yerinde. Hayatta yapabileceğim en önemli işi yapıyorum. Sevdiklerimle vakit geçiriyorum.

Fatih Altaylı

Yazıya baktığınız zaman şu ülkede, şu otelde, şu ünlüyle gibi ibareler yok. Kızı ve diğer sevdiklerini koymuş tabloya geri kalan herşeyi atmış bir kenara.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s