Apple’da Steve Jobs sonrası ürün lansmanı

Sanırım 12-13 yıl kadar önce windows’tan bıkmış biri olarak başka bir çözüm aramış ve o günlerde küllerinden yeniden doğan apple’ın titanium macbook pro’sunu görünce uzun süreli apple macerası başlamıştı.

Bu süre zarfında onlarca Steve Jobs sunumu ve yeni ürün lansmanı izleme şansım oldu.

Bu sunumlarda tanıtılan üründen çok ordaki sunum kabiliyeti ve başarısı bir gösteriydi ve benim için.

Steve Jobs sonrası ne oldu dersek benim gibi endüstri mühendisleri şirketi ele geçirip havalı gizemli şirketi sırlarını saklayamayan, sunum yapamayan bir hale getirdiler.

Sunum yapamaz derken geçen haftaki sunumu ele alalım.

Tim Cook CEO olarak kendini göstermeli sunumda ve bunun için çaba sarfediyor ama yapmacık hali çok belli oluyor. Steve Jobs zamanında yardımcı elemanken daha rahat içtendi ama bugün Steve Jobs gibi sunmaya çalışırken gereksiz vurgular ve samimiyetsizlik olayı baştan kokutuyor.

Steve Jobs zamanında rakamlar sadece sihirliyken gösterilir daha çok şov yapılırdı. Şimdi HP tarzında rakamlar ön plana çıkıyor ve bunu sunraken bile ruhsuz bir havada sunum oluyor.

En önemlisi de ne biliyor musunuz? ketum Steve amca zamanında sır saklamayı bilen çoktu ve Apple’ın “one more thing” söylemi sırasında ne sunulacağı tahmin edilir ama tam bilinemezdi. iphone tasarımı son güne kadar basına sızmamıştı. Bugün ise iphone 5 ile alakalı her şey günler öncesinden biliniyordu ve sonu bilinen bir sunum pekte izlenmeye değer değil bence.

Bugün Apple hala işinin bir numarası ama kaybetmeye başladığı ruhu yeni appletv ve ipod nano tasarımında gördük. Sunum kabiliyeti ise ortada.

İki gün sonra daha mükemmeliyetçi bir şirket çıkar mı derseniz? Çıkar tabii çünkü başrol gitti elden…

Apple’da Steve Jobs sonrası ürün lansmanı’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s