Zengin çocuğu niye anne/babası ile geçinemiyor?

Bu yazı Elvan Demirkan’dan. Başlığa bakıp zengin kavramını sadece günümüz zenginleri için düşünmeyin. Aslında günümüz bireylerinin büyük kısmı imkanları ve yaşantılarına bakıldığı zaman eskinin zenginlerinden daha zenginler. Olay çocuk bakımına gelince de benzer bir durum var. Şimdi gelelim yazımıza.

Yazı bana annemden geldi, sanırım dikkat et aşağıdaki uyarılar gerçek sen de hata yapma diye:) Ne de olsa torunları onların şu anki göz ağrıları:)

Zengin çocuğu niye anne/babası ile geçinemiyor?

Zengin olmak demek; sadece şampanya içip Prada giymek demek değil! Egzotik seyahatlere çıkmak, lüks ve konfor içinde yaşamak da değil!

Zengin olmak demek; aynı zamanda tatminsiz ruhlar, tavan yapmış egolar, kötü boşanmalar ve bitmeyen davalar demek.

En etkin, en mükemmel olmak için taşıyabildiğinden fazla yükü kaldırmaya çalışmak demek.

Daha fazla yaparak, daha az hissetmek demek.

Popüler olmanın, otantik olmaktan daha çok prim yapması demek.

Hatta para ve gelecek kaygısının daha da büyümesi demek!

Garip bir paradoks!

HER ŞEY POPÜLARİTE ÜZERİNE

Bu dünyada herkesin arzu ettiği imkanlara sahip olanların çoğu; ruhsuz ve zavallı bir hayat yaşıyor. Şaka gibi ama öyle işte!

Yeni nesil insanını kendilerinden başka hiçbir şey ilgilendirmiyor. Çünkü her şey popülarite üzerine kurulu. Çocuklarımız da bu mantalitede büyüyor.

Dikkat ediyorum; üniversite çağına gelmiş gençlerin çoğu, ya şehir ya da okul seçiyor.

Branş seçen, “Şunu okumak istiyorum” ya da “Şu konuyla ilgileniyorum” diyen çok az. Hangi şehirde yaşamak, hangi okula gitmek popüler ise, seçimleri o.

Çok ilginç; genelde parasızlığın geçimsizliğe neden olduğunu düşünürüz ama anne-baba ve çocuklar arası çatışmalar, zengin ailelerde daha yoğunmuş.

DEĞER YARGILARI YOK

‘Zengin Çocukları Anne ve Babalarından Neden Nefret Ediyorlar?’ adlı bir kitap geçti elime. (‘Nefret’ kelimesi bana ağır geldi, o yüzden yukarıda geçinemiyorlar diye yazdım.) Yazar Franco Lombardo üç sebep sayıyor:

İlki; zengin aileler çocuklarına “Hayır” demeyi bilmiyorlar. İstedikleri her şeye sahip olacağına inanarak büyüyenler, dış dünyada ‘hayır’ı duydukça, acısını ebeveynlerinden çıkartıyorlarmış. Her şeyi olan çocuklar, değer yargılarını kaybediyorlar. Sonra isteklerine uğraşmadan sahip olan biri olarak da, hayatına bir anlam saptamakta güçlük çekiyorlar.

İkinci sebep; zaman…

Anne ve baba çok meşgul olunca, çocuklar bakıcıların ellerinde büyüyor. Ve hiçbir hediye, onların yokluğunu kapatmıyor.

Anne ve babalar bu açığı para ile kapatmaya çalıştıkça, çocuklar küskün ve kinci oluyormuş.

TOPLUM HAFİFE ALIYOR

Üçüncü sebep; toplum…

Baba parası ile büyüyenleri toplum hafife alıyor. Toplumun zengin çocuğuna karşı olan bu yaklaşımını, çocuklar da ailelerine taşıyor. Kendi kimliklerini oturtmakta güçlük çektikleri için de ailelerini suçluyorlar.

Anlayacağınız çocuklarımızı sevmek yetmiyor, onları gerçek dünyaya hazırlamak için biraz daha akıllı davranmamız da gerekiyor!

Elvan Demirkan

Yazıyı okuyunca ne mi düşündüm derseniz, gereksiz olan boş işleri kenara bırakıp gerçek zamanı hakeden çocuklarımla zaman geçirmeyi. İnşallah niyette kalmaz bu dilek.

Not: Yazının aslına burdan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s