Kıymalı attırma (Keyif Sepeti-5)

Kayseri’de popüler bir deyimdir kıymalı attırma. Kıymalı pideyi gidip restoranda yemek veya eve servis almak yerine kasaptan kıymayı alıp, kıymalı harcını hazırlayıp veya hazırlatıp özellikle kıymalı pide pişiren fırınlarda kıymalı pişirtmektir.

Zorluk derecesi : 2

süre : pazar sabahları ve ramazan sahurları

mekan : kıymalı malzemesini iyi bilen kasap ve gevrek kıymalı pişirmeyi bilen fırın.

Kıymalı attırmanın neresi keyifli derseniz öncelikle bir hikayedir başkalarına anlatılacak. Kim kıymalıyı nerde attırır, neresi neden daha iyidir, hangi kasap kuzu kaburga kullanır, hangisi domates eklemez harca kıymalı daha gevrek olsun diye muhabbeti ve bu muhhabet sonunda en iyinin zaferi vardır ortada 🙂

Kıymalı genelde pazar sabahları attırılır. Zaman daha bol, insanlar biraz geç uyanmış pazarın keyfi üzerlerindedir. Herkes selamlanarak içeri girdikten sonra kimi zaman bir tanıdıkla karşılaşılır, kimi zaman ortamdaki hoş muhabbet dinlenir. Bu iş öyle zincir fırınlarda olmaz. Yerel olmalı mekan.

Kıymalı piştiği zaman pidenin üstü dolu olmalı, ekmek gevrek, bir de biraz yağlı olmalı (genellikle paket yaptıkları kağıttan akar yağları:)) çayın yanında en güzel lezzetlerden biri.

Peki olay sadece kıymalı yaptırmakta mı? Tabii ki değil. Ya bir kaç neslin beraber olduğu aile bireyleriyle yapılmalı kahvaltı, ya da eşle dostla veya kendi başına yesen dahi komşuya da ikram etmeli en azından.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s