Türk insanı Alim değil ama Arif’tir

Bazen içim sıkılıyor bir şeyler iyi olmayacak diyorum, o güzel hayaller gerçekleşmeyecek gibi hissediyorum ama ne zaman çarşıya çıksam insanların yoğun olduğu bir yere gitsem moralim yerine geliyor. Neden mi?

Bizim insanımız belki pek kültürlü değil eğitimi de belki az ama hala eski ananeleri iyilikle devam ettirmesi biraz hoşgörü ve eğitim tohumları ile hızlı bir gelişme sürecine girdirecektir.

Geçen eşimle çarşıya gittik arabayı park edeceğiz bozuk paraya bakarken parkçı “abla bir sonrakine ver istersen” dedi, tanımadığımız bir adam belki bir daha alamayacak olsa da içinden gelerek yapıyor teklifi belli ki bayana saygısından.

Lokantaya gidildi lokantacı yemek sonunda bir tanıdık benim hesabımı ödedikten sonra yani benden para almamış olmasına rağmen ikramda bulunma çabası içinde. Demiyorki burası yol üstü bir lokanta bu adam belki bir daha gelir belki gelmez neme lazım.

Bir arkadaşımın babası yeni ameliyat oldu ve bize ameliyat olmadan önce anılarını anlatıp tecrübelerini paylaşmıştı. İşin ilginç yanı ise ameliyat tarihi belli olmasına rağmen  bizim gibi tecrübesizlere bilgi aktarmak için bunu bize söylemedi ve çok faydalandığımız sohbeti yaptı.

Diğer ülkelerin çoğunda babaanne ve anaanne genelde çocukları arada bir sever. Bizde ise torunların zahmetine katlanır hatta çocuğu zorda kalmasın diye yakın bir yere taşınır veya aylarca çocuklarının evinde kalır.

Anlattıklarım bir çok farklı yerden ordan burdan örnekler ama bakın kendi çevrenize sizler de göreceksiniz bu detayları.

Gördükçe de keyifleneceksiniz.

Biraz gayret, biraz hoşgörü, az bir de eğitim ile karışınca bu güzellikler bir başka boyuta geçecek umarım.

 

Türk insanı Alim değil ama Arif’tir’ için 3 yanıt

 1. ÇELEBİ KAPTAN

  Harika ,
  İnanın çok hoşuma gitti bu yazı
  Sanırım ne zamandır okuduğum en hisli yazı
  İzin verirseniz İnsanlara farkındalık olması amacıyla http://celebikaptan.wordpress.com adresindeki kendi bloğumun “ÖNERDİKLERİM ” sayfasına sizin isminizle yazınızın linkini koymak isterim
  saygılarımla

 2. Serkan Serpil

  coco colanın sloganındaki gibi;
  daha iyi bir dünyaya inanmak için bir milyon neden var gerçekten.
  çok hoş bir yazı,emeklerine sağlık abi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s