yarın burda olmayacak olsanız neler yapardınız? (TED)

aşağıdaki yazı daha önce yayınladığım ve ara ara hatırlama ihtiyacı hissettiğim bir yazı. boş bir şeye sinirlendiğimde, önemli olana az önem verip önemsizi ön plana aldığım anlarda özellikle ihtiyaç duyduğum.

bu arada yazının altındaki yorum daha da müthiş, yazının sonundaki Stacey ablamızın TED konuşmasının bizcesi çok güzel anlatılmış.

🙂 🙂 🙂

Daha önce yayınladığım bir TED konuşması vardı en güzel hediye adında. Aklıma o geldi bugün.

Düşününkü yarın bir haber aldınız ve belli bir ömrünüz kaldı. Ne yapardınız?

Aynı işe devam eder miydiniz keyifle? Ailenizle arkadaşlarınızla nasıl vakit geçirirdiniz?

İş kitapları okumaya devam mı ederdiniz? Yoksa öbür tarafa yaklaşırken Kur-an okumayı mı tercih ederdiniz?

Pek kılmadığınız Ramazan teravihlerini kolay kolay sallar mıydınız?

Birde aslında yaptığımız halde keyfini bilmediğimiz şeyleri fark etmek var sanırım. Çocuğunuz varsa onu daha güzel oynatıp hissetmek gibi.

Anın lezzetini almak belki o anı bir daha yaşamama ihtimali gibi.

İçtiğiniz şeylerin tadını almak gibi.

Son olarak ta çabalayıp uğraştığımız malvarlığımız var. Banka hesabınızdaki parayı biriktirdiniz harcamadınız, iki ay sonra da yol göründü iyi mi oldu yoksa bir miktarını harcamak daha iyi olmazmıydı?

Harcamak derken fakire yoksula vermek ruhu rahatlatırken harcatan.

Zordaki bir hastayı memnun etmek veya vatana millete hayırlı olacak bir evlata burs vermek.

Tabii meşru dairede keyif yapmakta olur sanırım 🙂

Daha önce yayınladım ama Stacey Kramer’in en güzel hediye sunumu müthiş mutlaka izlenmeli, o yüzden tekrar koyuyorum. 3 dakikanızı alır izleyin bence.

Posted in TED

yarın burda olmayacak olsanız neler yapardınız? (TED)’ için 3 yanıt

  1. Mustafa Çetinbulut

    Böyle Ted’den yabancı bir hanımefendiden dinleyince daha havalı oluyor ya. Yine de meraklısına Risalei Nur’dan 25. Lema Hastalar Risalesi. Aşağıda 25 devadan 5.si var. Ablamızın “gift” dediğine üstad “bir hediye-i Rahmani” demiş zamanın berkinde. İstifade için vakti olan da olmayan da tamamını okusun inşallah. Ablamıza şifa ve aydınlanmasının devamını dileyelim, bize de patronun bahsettiği çizgide yaşam nasip etsin Allah. Amin.

    Ey maraza (hastalığa) müptelâ (bulaşmış) hasta! Bu zamanda tecrübemle kanaatim gelmiştir ki, hastalık bazılara bir ihsan-ı İlâhîdir, bir hediye-i Rahmânîdir. Bu sekiz dokuz senedir, liyakatsiz olduğum halde, bazı genç zatlar hastalık münasebetiyle dua için benimle görüştüler. Dikkat ettim ki: Hangi hastalıklı genci gördüm; sair (diğer) gençlere nisbeten âhiretini düşünmeye başlıyor. Gençlik sarhoşluğu yok. Gaflet içindeki hayvânî hevesattan (isteklerden) bir derece kendini kurtarıyor. Ben de bakıyordum, onların tahammül dahilindeki hastalıklarını bir ihsan-ı İlâhî (ilahi ikram) olduğunu ihtar ederdim. Derdim ki:

    “Kardeşim, senin bu hastalığının aleyhinde değilim. Hastalık için sana karşı bir şefkat hissedip acımıyorum ki, dua edeyim. Hastalık seni tam uyandırıncaya kadar sabra çalış. Ve hastalık vazifesini bitirdikten sonra, Hâlık-ı Rahîm inşaallah sana şifa verir.”

    Hem derdim: “Senin bir kısım emsalin (yaşdaşın) sıhhat belâsıyla gaflete düşüp, namazı terk edip, kabri düşünmeyip, Allah’ı unutup, bir saatlik hayat-ı dünyeviyenin zâhirî (dış görüntüsü) keyfiyle hadsiz bir hayat-ı ebediyesini (sonsuz bir ebedi hayatını) sarsar, zedeler, belki de harap eder. Sen hastalık gözüyle, herhalde gideceğin bir menzilin olan kabrini ve daha arkasında uhrevî menzilleri (ahiret duraklarını) görürsün ve onlara göre davranıyorsun. Demek senin için hastalık bir sıhhattir; bir kısım emsalindeki sıhhat bir hastalıktır.”

  2. Geri bildirim: TED’den seçmeler |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s