Bir İş Adamı Ne zaman Kaybetmeye Başlar?

Aşağıdaki yazı işadamı için yazılmış gibi duruyor ama hayatta başarı yakalamış bir çok kişi için uyarlanabilir bir durum bence. Keyifli bir yazı ders alınmalı.

Yazının orjinaline burdan ulaşabilirsiniz.

İş hayatında başarı  kadar başarısızlık da yaşanıyor. Birçok iş adamı işleri yolundayken, büyürken kaybetmeye başlıyor.

İşleri bozulmaya, çevrelerindeki insanlar azalmaya başlıyor. Bu kayıp sürekli ve karşı konulamaz bir hale gelirse iflas ediyorlar.

Peki İş adamları hatayı nerede yapıyor? Ne zaman kaybetmeye başlıyorlar?

Bir İş Adamı Ne zaman Kaybetmeye Başlar?

Fikirlerine itirazlar azalınca

Bir iş adamı fikirlerin zenginliğinden beslenirse kazanır. Çünkü insanların çoğunun ortak noktada buluştuğu fikirlerden,  çok iyi işler çıkmıyor. Fakat bazı iş adamları bu zenginlikten yararlanmayı bilmiyorlar. Ya da yararlanmak istemiyorlar. Bunun nedeni ise içlerinde yatan takdir edilme beklentisi. Bir diğer neden ise gücü paylaşamamak. Böyle olunca da tüm fikirleri kabul görsün istiyorlar. Muhalif sesleri duymak, dinlemek istemiyorlar. Bu da onları hızla düşüşe geçiriyor.

Çoğu zaman, iş adamları düşüşe geçtiklerinde farkında olmuyorlar. Çakıldıklarında, iflas ettiklerinde farkına varıyorlar. Çünkü bilerek ya da bilmeyerek çevrelerinde onları eleştirebilecek kimse kalmamış oluyor. Kimse uyaramayınca da, hata üstüne hata yapıyorlar.

Eğer fikirlerinizin çoğu hiç tartışılmadan kabul görüyorsa,  bir yerlerde sorun var demektir. İhmal etmeyin.

Yanlışları ile doğruları birbirine karışırsa

İflas eden  iş adamlarının çoğunda aynı sorunu görüyorum. İflas etmelerindeki en önemli neden, doğru bildikleri yanlışlar. Çünkü güç, başarı, para gözlerinin kapanmasına neden oluyor. Bu faktörler yanlışlarını daha şirin gösteriyor. Doğrularını ise vazgeçilebilir şeylere dönüştürüyor.

Doğru ve yanlışlarınıza dikkat edin. Eğer aralarındaki fark azalmış ise, yanlışlar size doğru gibi görünüyorsa ciddi tehlike altındasınız.

Şirketlerindeki akıllı, iş bilir insanlar azalırsa

Şirketleri başarılı kılan yükselten de, iflas ettiren de insanlar.  Şirketlerin kaderi çoğu zaman şirketi yönetenlerin hamlelerine göre şekillenir. Fakat vizyonu geniş, başarılı  insanları tutmak kolay değildir. Bu insanların temel motivasyon kaynakları para da değildir. O yüzden eğer aynı hedefi paylaşmıyor, benzer vizyonda buluşamıyorsanız bu insanları tutamazsınız. Çünkü işlerini iyi yaptıkları için talipleri çok olur. Bu insanlar gitmeye başladığında ise düşüş başlar. Ve genelde hızla artan bir ivme ile çöküş gerçekleşir.

Özgüvenleri donanımlarını aşmaya başlarsa

Özgüven donanım dengesi çok önemli bir faktör. Eğer özgüveniniz, egonuz yükselirken, donanımlarınız artmıyorsa sorun yaşanır. Birçok iş adamının farkında olmadan yaşadığı durum budur. Egoları;  başarıları, şirketlerinin büyüklüğü, banka hesaplarındaki miktarlar arttıkça, artar. Ama bu egoyu yönetemezlerse, ego onları ezmeye başlar. Bu aşırı özgüven onlara zarar vermeye başlar. O yüzden bazı iş adamları bazen kendilerini süper kahraman gibi hissedip, yükseklere çıkmaya karar verebilir. Fakat iniş için hazırlıklı değillerse, bu yolculuk onlara pahalıya patlar. Donanımdan uzak bir ego, uçan bir balona benzer.

Bir iş adamı ne zaman kaybeder sorusu birçok şirket için hayati derecede önemli. İş adamları kaybetmeye başlayınca şirketler de kaybetmeye başlıyorlar.

İş adamları belirli bir aşamadan sonra attıkları her adımı daha özenli atmalılar. Çünkü yaptıkları,  kendilerinden çok başkalarını etkiliyor.

Bir İş Adamı Ne zaman Kaybetmeye Başlar?” için bir yanıt

  1. Kemal ÖZTÜRK

    Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim, iş adamı, devlet veya lider dersek Osmanlıda aynı sorunlardan yıkıldı işin kader boyutu,da var, o başka mesele fakat bence insanların ve sistemin en büyük hatası geçmişten ders almamasıdır,sporda bir tehlike vardır, en güçlü ve formda olduğunda en zayıf oldugun andır, bunu uzak doğu sporu yapanlar bir çünkü kendisene çok güvendiyi için savunması zayıflatır ve yenilgi veya başarısızlık yaşaması anlıktır, yaşadığım bir örnek,de iş hayatından vermek isterim, bir sorun var bende öneri verdim çok önemli bir konuydu söylediğim kişide önemli biri benim verdiğim öneride o günkü şartlarda kıymetli çünkü 2 yıl sonra yaptılar, fakat o an bana verdiğim öneriden dolayı sen nasıl yazı yazıyorsun virgülü atmıyorsun diye tepki aldım önerinin içeriyi hiç gündeme gelmiyor bu insan birdaha öneri verirmi? her insanı dinlemek gerekir fakat her anlatılanda doğru degildir,çevrenizdeki yönetiçiler sizin ne olduğunzu ve ne olacağınızı gösterir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s