Odaklanma

İş hayatında ciddi başarılı olmuş bir çok şirkete baktığımızda güzel bir iş fikrinin yanında ciddi bir odaklanmayı görüyoruz ki bir çok başarının ana sebeplerinden kanaatimce. Markafikirleri.com adresinde yayınlanmış güzel bir yazıyı paylaşıyorum bu hafta. Özellikle benim gibi odak sorunu olanlar için güzel bir ders.

Bu arada  makalenin aslına burdan ulaşabilirsiniz. 

Başarı İçin Sihirli Sözcük Odaklanma

İnsanlara ne iş yaptığını sorduğunuzda verdikleri cevaplar büyük oranda başarılarını belirliyor. Mesela iş arayan biri size gelse ona neyi iyi yaptığını sorarsınız,  “her işi yaparım” derse, ona kalifiye bir kişi gözüyle bakmazsınız. Çünkü her işi yapan kişi aslında çok bir şey yapmıyordur. Aynı şey şirketler için de geçerli. Bir şirketin kartvizitini incelediğimde eğer çok fazla unvan görüyorsam karşımda sistemleri çok iyi oturmuş bir firma olmalı. Aksi takdirde o firma başarısız olmaya mahkumdur.

İş hayatında çok iş yapanların az ama niş iş yapanlara göre daha başarısız olduğunu gözlemliyorum. Çünkü çok önemli bir kavramı işlerine yansıtamıyorlar. O da odaklanma. İş hayatı için sihirli sözcüklerden biri odaklanmadır. Hayatın her alanında bu kavram önemlidir. Odaklandığınızda kendinizi  daha hızlı geliştirirsiniz. Odaklanamayan, birçok işi aynı anda yapan şirketler başarılı olamıyorlar. Bunun nedeni :Uzmanlaşamamaları.

Malcolm Gladwell 10.000 saat kuramını kitaplarında anlatıyor. 10. 000 saat kuramına göre bir insanın bir işte uzman olarak sayılabilmesi için o konuda 10.000 saat çalışmış olması gerekiyor. Bu şekilde uzmanlaşmış oluyor.Şirketler için de bu 10.000 saat kuramını uygulayabiliriz. Bir şirket başarılı olmak istiyorsa belirli bir alanda en az 10.000 saat odaklanmış olmalı.

Odaklanma kavramı ilk etapta akla yatkın gelen ama genelde uygulamaya konulunca, sapmaların yaşandığı bir kavram. Çünkü insanlar aynı şeyi devamlı yapmaktan sıkılıyorlar. Daha farklı iş kollarına girip,  farklı işler yapıyorlar. Ama 2 önemli noktayı kaçırıyorlar. 1. si girdiğiniz her yeni iş,  yeni rakipler, yeni cepheler demek. Yeni işler sizin daha fazla zorlanmanız anlamına geliyor. 2. si İş gücünüz dağılmış oluyor. Bilgi birikiminiz parça parça oluyor.  Toplamdaki etkisi zayıflıyor.

Şimdi de odaklanmanın yararlarını inceleyelim:

1)Odaklanırsanız, rakiplerinizden sıyrılırsınız. Şirketler biraz başarılı olunca başka işler yapmaya çalışırlar. Farklı sektörlere girerler. Ama eski güçlerini kaybederler. Elinizde 10 merminiz varsa 2 hedefi vurmak daha kolaydır. Odaklanmazsanız hedef sayınız artar hedefi vurma ihtimaliniz azalır.

2)Odaklanırsanız, uzmanlaşırsınız. Başkaları diğer işleri tanımaya, onların inceliklerini öğrenmeye çalışırken siz kendi işinize odaklanır, onu nasıl geliştireceğinizi düşünürseniz;  daha hızlı yol alırsınız.Bir iş üzerinde zaman geçirdikçe onu daha iyi yapmayı öğrenirsiniz. Sporcuları incelerseniz başarılı olanların sıkı antrenmanlar yaptıklarını görürsünüz. Bu antrenmanlar sayesinde defalarca deneyerek daha hızlı ve daha iyi yapmayı öğrenirler.

3) Odaklanırsanız, güçlenirsiniz. Odaklanma kaynakların boşa gitmesini önler. Para kazandıkça işinize harcarsanız satın alma gücünüz artar. Daha uygun almaya başlar, daha fazla para kazanırsınız. Böyle olunca da şirketinizin büyümesi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Odaklanma kavramı hayatın her alanında başarıyı etkiliyor. İşinizi iyi yapmak kendinizi geliştirmek istiyorsanız, odaklanmanız  gerekiyor. Burada  odaklanacağınız konuyu seçmek de önemli. Değer ifade eden bir konuya odaklanırsanız daha başarılı oluyorsunuz.

Değer ifade etmeyen bir konuda odaklansanız da bir işe yaramıyor. Ayrıca odaklanma tek başına yeterli olamıyor. Odaklanırken kendinizi de geliştirmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak: Odaklanır, işinizi önemser, yenilikleri takip eder ve kendinizi geliştirirseniz rakiplerinize göre daha başarılı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s