Bana ihtiyaç kalmamış

Bir söz var çok hoşuma giden; 

ALLAH (c.c.) eşit değil ama adildir diye. Yani istediğine zenginlik, istediğine ağır sınavlar veriyor. Bir bakıyorsunuz zengin kişi milyonlarla mutlu olmazken, yıllarca yatalak çocuğuna bakmış anne çok huzurlu ve mutlu olabiliyor. İstisnası var mı derseniz ben pek karşılaşmadım.

Behlül Dana’nın bu konu ile ilgili enfes bir kıssası var, bu konunun hakkını en iyi verecek kıssa:) Bu arada Behlül Dana’yı bilmeyenler için Harun Reşid’in süt katdeşi bir derviş. Her kıssası ders niteliğinde. İnternetten araştırılası bir büyük.

Bana ihtiyaç kalmamış

Behlül Dana “rahmetullahi aleyh” hazretleri birgün Harun Reşid’den bir vazife istedi. Harun Reşid de ona çarşı ağalığını (zabıta) verdi. Behlül Dana hazretleri hemen işe koyuldu. İlk olarak bir fırına gitti. Birkaç ekmek tarttı, hepsi normal gramajından noksan geldi. Dönüp fırıncıya sordu: “Hayatından memnun musun, geçinebiliyor musun, çoluk çocuğunla ağzının tadı var mı?” Adam her soruya olumsuz cevap verdi. Memnun olduğu bir şey yoktu. Behlül Dana hazretleri birşey demeden ayrıldı ve bir başka fırına geçti. Orada da birkaç ekmek tarttı ve gördü ki bütün ekmekler gramajından fazla geliyor, eksik gelmiyor. Aynı soruları bu fırının sahibine de sordu ve her soruya müsbet cevap aldı. Bundan sonra başka bir yere uğramadan doğru Harun Reşid’in huzuruna çıktı ve yeni bir vazife istedi.
 
Harun Reşid, “Behlül, daha demin vazife verdik sana ne çabuk bıktın?” dedi.
Behlül açıkladı: “Efendimiz, çarşı ağası zaten varmış. Benden önce ekmekleri tartmış, vicdanları tartmış, buna göre herkes hesabını ödemiş, bana ihtiyaç kalmamış”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s