Dünyayı yürüyen kadın

4746258_origAngela Maxwell geldi geçenlerde evimize. Dediler ki bir bayan var dünyayı yürüyor, Kayseri’ye de gelecek. Hem kültürümüzü tanıtmayı seven hem de maceraya meraklı ben davet ettim yöresel tatları denemeye.

Yemek falan bahane de bu tarz insanların cesareti ve içtenliği etkiliyor insanı.

Bırakıyorsunuz işinizi gücünüzü, makamı, mevkiyi kolay olmayan bir yola çıkıyorsunuz hem de bizim kilerin deyimi ile kadın başınıza. Harbi zor iş.

Ama işin sonuna baktığınızda Avustralya yürünmüş, Asya yürünmüş, ABD’nin bir kısmı yürünmüş, şimdi Avrupa yürünecek ne hikayeler vardır, ne maceralar yaşanmıştır, ne kültürler tanınmıştır. Değer biçmek zor bence.

Sorarsanız en değerli not nedir konuşulanlardan diye;

Bize yola başlamadan önceki bir olayı anlattı Angela hanım. kendi gezme fikri ile etrafta dolaştığı ilk günlerde herkes karşı çıkmış klasik yapamazsın lobisi. Bir arkadaşı ise herkesin aksine desteklemiş. Aradan bir zaman geçince biraz ya zor bu iş korkuyorum moduna girdiğinde arkadaşı tokadı patlatmış kendine gel diye:)

Tabii şaşırmış ne oluyo diye o zaman arkadaşı anlatmış kocasının hikayesini.

Kocası bir afrika ülkesinde iç savaştan yalınayak kaçmış. Bütün aile bireyleri öldürülmüş o sağ salim ABD’ye sığınmış. Bir vesile ile okumuş ve hikayeyi anlatan bayanla tanışıp aşık olmuş. Evlenmişler ve güzel ve güvenli bir semtte oturmaya başlamışlar.

Afrika’da iç savaştan kurtulan bu bey bir gün o güvenli evine giren bir hırsızın kurşunu ile ölmüş. Yani demiş ki ablamış kaderinden kaçamazsın. Eğer gezeceksen sağ salim dünyayı gezersin, yok öleceksen en güvenli yerde bile bulur kurşun seni.

Eğer maceraları takip etmek veya gönüllü bu yürüyüşe destek vermek isterseniz shewalkstheearth.com adresi Angela Maxwell’in kendi sayfası.

Bu arada Angela Maxwell’i Kayseri’ye davet eden ve ağırlayan Emin Emirza hocamıza da teşekkür ediyorum.

 

Dünyayı yürüyen kadın’ için 2 yanıt

  1. Geri bildirim: Zapp Ailesi – velespıd
  2. Geri bildirim: Yoğurtçu – velespıd

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s