Halikarnas balıkçısını Bodrum’a götüren hikaye

Bodrum’a giden herkes bilir Halikarnas Balıkçısını yani Cevat Şakir’i. Gitmeyen biraz edebiyata meraklı olanlarında iyi bildiği yazarlardandır. Meğerse Cevat Şakir birazdan okuyacağınız hikaye yüzünden İstiklal mahkemesinde idamla yargılanmış, 3 yıl sürgün cezası almış. Sürgün cezasının ilk yarısını Bodrum’da çekmiş. Cezasını tamaladıktan sonra da Bodrum’a dönmüş ve 25 yıl daha yaşamış. Bazen kader planında kötü görünen hayr olurya sanki burda da sürgün cezası sayesinde Halikarnas Balıkçısı Bodrum’a, Bodrum’da Halikarnas balıkçısına kavuşmuş.

Şimdi gelelim hikayeye.

HAPİSHANEDE İDAMA MAHKUM OLANLAR
BİLE BİLE  ASILMAYA NASIL GİDERLER…

Umumi harbin sonlarına doğru bütün memleket asker kaçaklarıyla dolmuştur. Bu hale engel olmak isteyen evliya-i umur, sert tedbirlere başvururlardı. Epeyce zamandan beri hiçbir
tarafta kaçakların idamları vaki değilken birdenbire Türkiye’nin bir çok şehirlerinde 
“sairlerine ibret-i müessire” olsun diye bir çok kaçaklar asılırdı. Kaçaklar iş olsun diye muhakeme edilirlerdi. Fakat, müteessir olmasınlar diye olacak, harp divanları kendilerine
kararı bildirmezdi. Bunun için bu zavallılar, duruşmanın gelecek celsesini beklerken asılmaya götürülürlerdi.
Sonbahar esnasındaydı. Kunduzlu Mehmet, Karaçörenli (Karacaviranlı) Koca Yunus, Balta Mahmut  ve İşıklarlı  (Aşıklarlı)Himmet bir akşam evvel muhakemelerinin gelecek celsesini beklerken hapishanede ne kadar  şen ve kaygısız vakitlerini geçiriyorlardı. Öyle ya, yirmişer defa kaçanlar  salıverilirken yalnız iki defa kaçmış olan kendileri mahkum edilmeyeceklerdi ya!   
Lakin o günün akşamına doğru üzerlerine bir acı şüphe çöktü. Mahpusların akrabası, karıları, çocukları,arkadaşları kendilerini görmeye gelince ‘kapıcı’ denilen mahpuslardan biri, kimin akrabası gelmişse onu iç kapıdan ‘yangın var’ nidasına benzer bir eda ile ünler, yani çağırırdı. Bu akşam tekmil tutukluları müteessir eden şey bu inleyişin kesilivermesiydi. Her ne vakit bazı mahkumlar idam edilecek olsalar, idamlarından bir gün önce hapishane müdürü ziyaretçileri,  mahpuslarla konuşmaktan ve görüşmekten men ederdi.
İşte dört delikanlı firarinin zihnine şüphe girmişti. Acaba içlerinden hangisi asılacaktı.
Bu bulmacayıçözebilmek için gardiyanlara dolgunca bahşiş verdiler. Öğrendiler ki  darağaçları dört taneydi. İşte o zaman anladılar, asılacak olan insanlar ta  kendileridir. Bu erler ertesi günü asılacaklarını anlayınca evvelemirde gidip  yıkanmışlardı. Zavallı dörtler yıkandıktan sonra tekmil eşyalarını sattılar.Aldıkları paraları da tutukluların en fakirine dağıttılar. Yirmişer yaşlarında olan 
Yunus, Mahmut ve Himmet gece düşündüler. Birçok  sigaralar içtiler. Lakin genç bünyeleri dayanamadı yahut Allah onlara acıdı da  işkencelerini kısaltmak için uyku gönderdi. Velhasıl zavallılar, pencerenin  yanına başlarını dayayıp uykuya daldılar.
Yalnız, Kunduzlu Mehmet pencerenin yanına oturdu. 26 yıllık hayatının mühim vakaları gözünün önünde birer geçit resmi yaptı.Seferberlik ilan edilince askere alınmıştı. Harp esnasında Çanakkale’de birkaç defa yaralanmıştı. Uzun yıllar içinde kendisi ancak köye gitmek için izin almıştı. Halbuki evlatlarını çok özledi. Bir defa uzak sınırlara doğru şimendiferle sevk edilirken tren, köylerinin ta yanı başından geçmişti. İşte yüz adım ötede köylerinin evlerini, hatta kendi evinin  çatısını görüyordu. Kendisi Filistin cephesine gidiyordu. Ama, gidip de dönmemek vardı. ‘Çocuklarımı bir defa göreyim’dedi. Velhasıl trenden atladı. Bu, işte bir firar vakası olmuştu.Şimdi de onun için asılacaktı. Derken uzaktan bir zincirşakırtısı duyuldu. Bu korkunç ses, onu ve arkadaşlarını götürüp asacak olan jandarmaların yaklaştığını bildiren meşhur bir haberdi. Kunduzlu, bir anne şefkatiyle arkadaşlarını uyandırdı. Onlar uyanınca anladılar, “Bismillah”  diyerek kalktılar. Sonra, bu dört kahraman, diğer mahpuslarla kucaklaşarak helalleştiler. Gidip kelepçeleri, prangaları, zincirleri taktırdılar. Dik dik ve emin adımlarla yürüyerek hem hapishaneden, hem de hayattan uzaklaştılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s