Havalı kafe halleri

Türkiye’nin yeni yerden biten mantarı nitelikli kahve mekanları ve starbucks’lar. Gidenlerin az bir kısmı kahve için geri kalanı muhabbet ve ortam için gidiyor. Geçenlerde bir yorum geldi, senden aldığım bir iki bilgi çok havalı oluyor ortamlarda diye:) bende yeni nesil kafelerde havalı olma kılavuzunu yazayım o zaman:)

Cappuccino, latte, filtre kahve ve americano hava atılamayan içecekler. Eğer sütlü kahve istiyorsanız süt miktarına bağlı olarak flat white veya cortado (latte’ye göre daha fazla espresso içerir) sipariş verebilirsiniz. Flat white adı üstünde düz ince bir krem tabakası olur ve kalp gibi şekiller yapıldığı için havalı olur. Cortado ise İspanya’nın klasiği Flat white ile aynı oranlar ama üstteki kısmı köpük süt olduğu için şekli unutun. Starbucks’taysanız ristretto Bianco flat white ile aynıdır hemen hemen. Bu arada ristretto bianco isterken kendi bardağında olsun (short) deyin ki hava artsın:) biraz daha bilgi için non fat veya laktozsuz süt tercihleri yapılabilir😂

Bu arada bir içişte bitmesin için flat white olsun tercihiniz az da olsa verdiğim paraya değsin hikayesi:)

Yok ben çok havalı istiyorum derseniz espresso macchiato alın, az bir espresso üzerine bir kaşıt kalın köpük. Bir içişte biter ama kahveyi biliyor ortamı oluşturur:)

İyice havanın dibine vurayım derseniz Espresso con panna alın. Espresso üstüne krema. Başkaları adını söylemekte bile zorlanırken alırken ki havayı düşünün:)

Sade kahve severseniz 3. dalga kahvelerden almalısınız. Çekirdek kökenini kimse bilmiyor merak etmeyin atın kafadan ben bir kenya alayım veya etiyopya. Araya bir yere Arabica çekirdek içebiliyorum sadece Robusta koyu oluyor falan derseniz iyi gidebilir.

3. dalga kahvecilerde manuel demleme metodları var. Burda dikkat edilmesi gerekn görgüsüzlüğe girme potansiyeli olan Syphon’u tavsiye etmiyorum. Et restoranlarındaki kafes veya şato şovuna benziyor. Yok ben görüneyim arkadaş bu tarz havayı severim derseniz siz bilirsiniz. V60 veya Chemex tercihiniz olsun. V60 biraz daha küçük çekirdekten olduğu için aroma yoğun olur ama nasılsa kimse pek farketmez.

Bu arada bu adam 3. dalga diyor ne diyor derseniz eskiden kahvecilerde filtre kahve bildiğiniz filtre kahve olarak demlenirdi, şimdi V60, aeropress, chemex ve Syphon gibi sayısı artmaya devam eden metodlarda puanı 80 üzeri olan (100 üzerinden) nitelikli kahve olarak adlandırılan kahveleri demleyen mekanlar. Kahve seveler için gerçekten güzel kahveler var bu mekanlarda. Fakat bazı popüler mekanlara girdiğinizde genel manzara bir kahve, 50 kahve fotoğrafı şeklinde gerçekleşiyor:)

Eskiden japonlara derdik dakikada 100 foto çekiyor diye bizimkiler (özellikle kadınlar) japonların tozunu attırdı bu konuda.

Kahvenin vasatı ama iç anadolunun marka mekanları starbucks’larda orta, küçük falan demeyin sakın 😀 tall, grande ve venti. asıl hava short’u bilmede😂 menüde yazmadığı için bilen adam olursunuz, aynısı ristretto bianco içinde geçerli.

Unutmadan bir not 3. dalga kahve demletirseniz alıştığınız tattan daha ekşimsi bir kahve olacak, sakın beğenmemezlik yapmayın tam istediğim gibi meyve tatları ne kadar net demeyi unutmayın😂

İşin şakası bir yana kahve kültürü seven için farklı ve güzel, ortam için gidene de bunlar yeter sanırım😀

Peki iyi kahve içeyim nereye gideyim derseniz

Avrupa yakasından başlarsak kahve ve mekanda en iyisi bence Petra.

İkinci sırada ise Ministry of Coffee.

Bu aralar Karaköy havalı diyenler için Coffee Sapiens iyi.

Anadolu yakasında ise mekanlar Moda’da genelde. Benim favoriler bilgisayar başında çalışmak için Walters. (cumartesi gitmeyin derim selfie olayının zirvesi oluyor)

Bazı mekanlar var çok güzel Tasarım Bookshop ve Nail gibi ama kahveler ekstra vasat giderseniz sadece ortama gidin derim.

son olarakta Ankara’da Amelie’s Garden hem kahve hem ortam birlikte tek mekan, o sıkıcı Ankara havasından çıkıp kabak’ta buluyorsunuz kendinizi:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s