Garip bir anket (sonuçlar)

Geçen hafta aklımda olan bazı soruları paylaşayım niyetiyle gönderdiğim anketin sonuçları çıktı paylaşayım dedim. Madde madde sonuç değilde ilgimi çeken sonuçları paylaşayım istiyorum tabii biraz da yorum yapayım.

Bu arada anket sorularını hatırlamak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

2 soru vardı ankette ezberci eğitimin etkisini görme amacıyla sorduğum, yorum değil bilgi sorusu.

Bunlardan ilki üçgenin iç açıları toplamı sorusuydu ki (zor olan) sorunun cevabı ortamdan ortama değişir olacaktı. Neden derseniz herhangi bir kısıt belirtilmediği için (üçgenin iç açıları toplamı bizim bulunduğumuz öklit uzayında 180º) ortamdan ortama değişir olacak. Sanırım bize lise 1’de öğrettikleri iki önemli konudan biri buydu ilki mantık, ikincisi sınırları doğru belirlemek. Bu soruda da sınır belirtilmediği için cevap verenlerin %90’ı yanlış cevap vermiş oldu.

Bu arada üçgen konusu ile ilgili eski bir anım var merak edenler buradan ulaşabilir.

Bilgi içeren ikinci soru Hz. Muhammed (sas)’nin yaşı. Aslında bu soruda bir hatam vardı, bir yere miladi olarak yazmadım o yüden bu soruda hata benim olsun dedim, ardından bir psikolog arkadaşımız için benim anketin düzeltilmişini (miladi kısmı eklenmiş) gönderdiğimizde sonucun değişmediğini görünce şaşırdım. Cevaba gelirsek Hz. Muhammed (sas) 571 doğumlu, 632 yılında da vefat etti yani 61 yıl yaşadı. Bilgilerdeki 63 yıl hicri hesap. bu soruda doğru cevabı bilen %38’di.

Gelelim yorum sorularına. Evrim’e inanma oranını sormuştum.

%48 evrim kesinlikle yok demiş, türler arası geçişe inanan ama maymundan gelmediğimize inanan grup ise %35, geri kalan ise evrime komple inanıyor.

Bu sonuç beni çok etkiledi, 10 yıl önce olsa belki %90 inanmıyor çıkardı ki son zamanlardaki bilimsel gelişmelerin faydası olmuş diyelim.

Şunu da unutmamak gerekir ki eskiden evrim, komünizm ve ateizm bir paket olarak sunuluyordu, kapitalizm, muhafazakarlık ve evrime inanmama bir paket olarak sunuluyordu. Son zamanlarda bu paketlerin birbiri ile alakasının olmadığı ortaya çıkınca tercihler de değişti.

Kur’an-ı Kerim’i Türkçe okuma oranı benim çevrem okuyan ve daha muhafazakar kabul edilen çevre olmasına rağmen %40’ta. Bakın tefsir demiyorum meal okuma oranı. Tefsir oranı%2. İmanın şartlarından biri kitaba imanken,ilk ayet oku iken, müslümanlar kendi kitaplarını bile okumuyor ise geri kalmışlığı sorgulamamak lazım bence:)

İlginç sorulardan bir tanesi 1 milyon kişiye fayda sağlayacak bir deney için 1 kişiyi öldürür müsünüz? sorusu. %90’ı öldürmezdim demiş, doğru da demiş. Neden dersenizin cevabını milgram deneyi adı verilen deney veriyor. Sorumluluk sizedeyse yapmayın ama sorumluluk başkasındaysa yani suç atacak adam varsa istediğinizi yapabilirsiniz.

Bu soruyu sorumluluğu atacak şekilde biraz da hissi hale getirecek olsak yani desek ki:

Vatanın bekası için azınlık feda edilir mi?

Emin olun bırakın bir kişiyi yüzlerce kişinin ölmesine razı insanlar.

Sorularda bir kritik hatam şairler için olmuş. Necip Fazıl veya Nazım hikmet için tercih yaptırırken ikisini de severim seçeneğini unutmuşum. Diğer ankette bu seçeneği de koyunca gördük ki %60’tan fazla kişi her iki şairi de seviyor. yani benim kafamdaki iki şair iki ucu temsil ediyor önyargısı burda deliniyor.

Peki hangi şair ne kadar seviliyor bireyselde derseniz Necip fazıl 50 birimken, Nazım Hikmet 30 birim. Sanki seçim sonucu gibi:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s