Alim

Eski yazılara bakarken bu yazı dikkatimi çekti. Geçmişte yayınlamışım ancak bu günlerde sanki tekrar tekrar hatırlanması gerekiyor. Bu arada yazıda geçen İmam’ı Azam Ebu Hanife İslam alimi olsa da bence bu yazı topluma yön veren tüm düşünürler için geçerli.

Hoşunuza gitmesi dileğiyle…

Alim

Birgün İmam’ı Azam Ebu Hanife Hazretleri, çamurda yürüyen bir çocuğa rastlamıştı. Ona merhamet ve şefkatle tebessüm ederek:

“Evladım, dikkat et düşmeyesin!“ dedi.

Çocuk da, zeka ve basiret parlayan gözleriyle İmam’a döndü ve kendisinden beklenmeyecek bir olgunlukla şu karşılığı verdi:

“Ey İmam! Asıl sen dikkat et ve düşmekten sakın! Çünkü alimin düşmesi, alemin düşmesi demektir. Benim düşmem basittir, düşersem yalnız ben zarar görürüm. Fakat sizin ayağınız kayacak olursa, size tabi olup peşinizden gidenlerin de ayakları kayar ve düşerler ki, bunların hepsini kaldırmak, oldukça güçtür!..“

Ebu Hanife Hazretleri bu sözden çok etkilendi ve sarsıldı. Artık o günden sonra, öğrencileriyle birlikte tam bir ay müzakere ettikten sonra ancak bir fetva verirdi Öğrencilerine de şu nasihatta bulunurdu:

“Şayet bir meselede size daha kuvvetli bir delil ulaşırsa, o hususta bana tabi olmayınız. İslam’da kemalin alameti budur. Balan olan sevgi ve bağlılığınız da ancak bu şekilde ortaya çıkar…) (Kaynak: İbn Abidin 1, 217-219)

Son paragraf ne kadar önemli değil mi? Demiyor ki ben biliyorum, ben bilirim, siz bilmezsiniz. Eğer benim bildiğimden daha doğrusunu bilirseniz ona uyun diyor. Sanırım günümüzde en çok örnek alınması gereken maddelerden birisi de bu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s