2017’de okuduğum en iyi 5 yeni şiir kitabı

Yeni şiir derken 2017 sanmayın, çoğu daha eski ama bu klasiklere göre bir çıt yeni olsun. Klasik şiir listesi nerde derseniz o da burda😁

Yarım Yüzyıldan Şiirler: Ataol Behramoğlu yaşayan en değerli şairlerimizden. Bu kitabında 50 yıllık birikimini derlemiş. Siyasi fikirleri ile önde görünse de bu kitapta hayat ile ilgili gözlemlerini görüyorsunuz.

İnsanlık Halleri: Teoman’ın şarkıları dilden dile dolaşır fakat birde şarkı olmadan anlamlarına bakalım deyince etkileniyor insan. Hel bir daha 17 var ki ağlayası geliyor insanın. Kitap güzel, çizimler ise ayrı güzel.

Eksik Şiir: Tabii şarkı deyince asıl akla gelen ise Sezen Aksu. Bu kitapta görüyoruz ki bir çok bildiğimiz şarkı Sezen Aksu bestesi😁 Hayatı güzel gözlemlemiş ve hislerini çok güzel anlatmış Sezen Aksu. Sevenler için kitabın devamı da çıktı ikisi de okunası.

Aşk Şiirleri: Aziz Nesin şiirleri ile bilinmez pek. Çok ta eleştirmişler şiir yazmasın diye ama yine de yazmış. Zaten inadı iyi bilinir. Aşk şiirleri kitabı kitaplarından derleme hazırlanmış. Farklı kadınlara olan farklı hisleri okurken hissediyorsunuz bir anlamda. Bir de bizde mahalle baskısı sebebi ile bir çekinme olur ya pek dürüst yazamayız bu şiirlerde o yok. Hisler tamamen net.

Solgun Bir Gül Oluyor Dokununca: Aslında Behçet Necatigil klasik şiir grubunda yer almalı. Ama ora dolunca, benim içinde görece yeni olunca burada yer buldu. Hatırlıyorum bozca ada’da Sevgilerde isimli şiiri okuduktan biraz sonra bir kafe’nin duvarında rastlamıştım😁 Belki o anki mekandan belki benim haleti ruhiyemden çok keyif vermişti kitabı bana. 

Not: Kelebeğin Rüyası isimli filmi izlemeyenler için Behçet Necatigil’in Zonguldak’ta öğretmenlik yaptığı günlerde yaşadığı hüzünlü ve içinizi ısıtacak bir film.

Hem sevgi hem adaletsizlik bir arada güzel anlatılmış.

 

2017’de okuduğum en iyi 5 yeni şiir kitabı’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s