2017’de okuduğum en iyi 5 karikatür kitabı

Bir çok kişi ile konuşmamızda bir çizim olduğu için karikatür kitaplarını kitaptan saymıyorlar. Bana göre ise tam zıddı bir durum söz konusu. Bir çizimde olayı anlatmak, güldürmek, mesaj vermek ciddi bir gözlem ve zeka işi. O yüzden bazı karikatürler sayfalarca kitabın veremediğini tek bir çizimde veriyor. Kitaplara gelince.

Not: Karikatür dünyasının efsanelerinden Latif Demirci, Selçuk Demirel, Yiğit Özgür gibi daha bir çok üstadın yeni kitabı olmadığı için yoklar listede.

Yaz Uykusu: Çocukken yaz tatillerinde boş durmayalım diye alıştırma kitapları olurdu, Karakarga yayınları bu yıl karikatürün yaz kitabını çıkarmış. 25 farklı çizerin eserleri güzel harmanlanmış. Bir taraftan bilgi bombardımanı bir taraftan güldüren kareler. İyi bir restoranda tadım menüsü kıvamında bir eser olmuş.

yaz uykusu

Çevrimiçi: M.Kutlukhan Perker sanırım son zamanların en başarılı çizeri. Karikatürleri de, çizgi romanları da, başka edebiyatçıların kitapları içindeki çizimleri de güzel. Zaten NYTimes gibi bir mecrada çizebilen kaç kişi var. Kitaba gelince Çevrimiçi son dönemlerin iletişim kültürünün güzel bir gözlemi. İnce ve keyifli çizimler. okuması 10 dk, düşünmesi uzun süre.

çevrimiçi

ÇiziYorum: Eski kitap raflarında çıkan hazinelerden bu kitapta. Sanırım sahaf ve ikinci el sitelerinden başka kaynakta bulamazsınız bu kitabı. Güneş gazetesinde çıkan Ercan Akyol karikatürleri var. 80 ve 90’ların siyasetine bugün bu karikatürlerle bakınca ince zeka şaşırtıyor😁

çizi yorum

Osman Gazi ve Mahdumları: Bugün Osmanlı olsa nasıl olurdu? Cevabı keyifli. Tabii gaza gelip kızmayın amaç mizah😀

osman gazi ve mahdumları

Karikatürler 2 (Serkan Altuniğne): İnternet dünyasını bol paylaşılan karikatürlerinden bir kısmının sahibi Serkan Altuniğne. 2 numaralı kitabıda bence 5 kitaptan en iyisi.

serkan altuniğne

 

2017’de okuduğum en iyi 5 karikatür kitabı” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s