2017’de okuduğum en iyi 5 klasik şiir kitabı

Bu yıl benim için şiir yılı desem yeridir. Birde güzel okuyan birinden dinleyince o şiiri veya şarkısını duyunca değmeyin keyfime.

İşin güzel yanı ne biliyor mu sunuz? Siyasi düşüncesine bakmaksızın çoğu şiir bir yerden sizi etkiliyor. O yüzden Nazım’da, Necip Fazıl’da, Orhan Veli’de güzel. Aziz Nesin’den 2 şiir yayınlamıştım daha önce bazı kişilerden ya ne güzelmiş yıllardır ön yargı ile okumadık diye cevap geldi. O yüzden bu listeye bakarken de yargılardan sıyrılıp bakmak en güzeli. Bu arada listemiz eski şairlerden kitapları içeriyor, ikinci bir listede (buradan ulaşabilirsiniz) yeni şiirlerin olduğu kitaplar var.

Dol Karabakır Dol: Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun şiirlerini topladığı kitabı. Hem Şair hem ressam olan Bedri Rahmi insanı mutlu eden, huzur veren bir tonda yazıyor. Sanırım kişiliği de bunu yansıtan naif biri. Bir çok kitabı olan Bedri Rahmi’nin bu kitabının güzel yanı toplu olması.

Çile: Topu kitaplardan başladık, öyle devam edelim. Çile Necip Fazıl’ın bir çok kitabındaki şiirlerini topladığı ustalık eseri. Necip Fazıl sağ siyasi düşüncenin en güçlüsü olarak biliniyor ki hem şiirleri fikir olarak iyi hem de kurgusu güzel ki kendine usta dedirtiyor.

Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni: Bu kitapta Nazım’ın güzel eserlerinin toplandığı, Genco Erkal’ın da şiirleri seslendirdiği çok güzel bir eser. Nikbinlik’te var, oğlu Mehmet’e yazdığı şiirde.

Bir Siyasi’nin Şiirleri: Ben şiir listesi yaparım da Can Yücel olmazsa olur mu😁 Bu kitap Can Yücel’in cezaevinde iken yazdığı şiirlerden oluşuyor. Öyle şiirler var ki yazarın adını silin yeni yazılmış gibi yayınlayın😁

Divan: İmam Şafi’nin neler çektiğini ve ne kadar etkili bir yazar olduğunu okuyunca anlıyorsunuz. Yazarın dini vasfına bakmaksızın herkesin okuması lazım derim. Aynı Can Yücel’in şiirleri gibi öyle zamanlar yaşanmışki yazarın adını silin yeni şiir gibi yayınlayın.

 

Bu yıl okumadığım için listeye almadım aslında ama Orhan Veli’siz şiir olmaz gibi. O yüzden beni bu güzel havalar mahvetti eserini de eklemiş olalım. Hep keyifli yazar gibi görünen Orhan Veli’nin şiirleri iyi dinlendiğinde arkadaki hüzün ve güzellik arzusu çok etkileyici, hele basit görünen şiirler ile bunu yapıyor olması. Bu şiirleri okurken bir taraftanda Müşfik Kenter’in okuduğu şiirleri açın dinleyin güzelce.

 

2017’de okuduğum en iyi 5 klasik şiir kitabı’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s