2017’de okuduğum en iyi 5 roman

Kitap listesi bu yazı ile başlamış oluyor. Bir kaç ufak notum olsun başlamadan.

Bir çok kitap eski eser dolayısıyla burdaki kriter kitabın yeni olması değil 2017 yılı içinde ilk kez veya tekrar olarak okumuş olmam, dolayısıyla bireysel bir liste aslında😁

Çok güzel kitaplar okumuş oldum, özellikle şiir, çizgi roman ve karikatür dünyasının derinliği beni çok etkiledi. Bu sebeple de bir liste oluşturmak yerine kitap türüne göre bir çok liste oluşturdum. Romanlardan başlamış olalım. Bu arada isimleri verip çok kısa notlar yazacağım ki kitap az yorumla okunmuş olsun.

5 Romanın 4 tanesi klasiklerden bir tanesi ise yeni ve ilerinin klasik adaylarından diyebilirim.

Satranç: Stefan Zweig’ın sanırım en meşhur kitabı. Bir gemi seyahatindeki satranç şampiyonunu zorlayan bir adamın Nazi esaretindeki hikayesini anlatan kitap yalnızlığı çok güzel işlemiş. 

Yaşlı Adam ve Deniz: Yılların balıkçısısınız aylar olmuş düzgün bir balık tutamamışsınız. Bir tarafta gurur, bir tarafta yokluk ve karşılaştığınız en büyük av imkanı. Yaşlı adamın balıkla ve kendi ile mücadelesi çok güzel.  Ernest Hemingway’in çok sevilen kitabının Oscar ödülü de almış 3 farklı film uyarlaması da var.

 

Amak-ı Hayal: Bazı kitaplar varya insanlarda derin izler bırakır, bu kitap onlardan. Çok kişiden duydum 2 kitap ismi sorsan biri Amak-ı Hayal olur diyen. Hakikat arayışını çok farklı bir hikaye ile anlatmış Filibeli Ahmet. Gerçekten anlaşılabilmesi için çok kez çizile çizile okunması gereken bir kitap.

 

Beyaz Diş: Kitap aşığı amcam demişti ki bir gün. Jack London aldığım zaman elime kitap biter öyle bırakırım. Sanırım olayı anlatış şekilleri ile Hemingway’de Jack London’da son dönemin klasik Amerikan edebiyatının vazgeçilmezlerinden. Beyaz Diş’te kurt kanı barındıran bir köpeğin bağlılık ve özgürlük çıkmazını okuyorsunuz. İşin güzeli galibiyeti de malubiyeti de anlatıyor yazar. Yaşıyorsunuz hayvanın hislerini okurken.

Huzursuzluk: Zülfü Livaneli elinde çok mesleği olan abilerimizden, son zamanlarda şarkıcı ve siyasi kişiliğinden çok kitapları ile anmaya başladık. Sanırım Huzursuzluk bu kitaplar içinde zirvedekilerden biri oldu. Kitabın başındaki bir sayfa Harese nedir bilir misin? diye başlar ve sadece o sayfa için kitap alınabilir😁 Konuya gelince Ezidi bir kızla müslüman bir erkeğin aşkı anlatılıyor ve buna bağlı Ortadoğu gerçekleri.

2017’de okuduğum en iyi 5 roman” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s