Fikir Kitapları (2018)

 

Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne:

Bu coğrafyanın bir güzel şeyi varki o da çok farklı kültürlerin bir arada yaşaması. Yaşar Kemal’de Çukurova kültürünün en değerli temsilcilerinden. Bu kitapta YKY Yalar Kemal’in yazılarından bir derleme yapmış. Fikir adamının duruşunu öyle bir anlatıyor ki Yaşar Kemal 2018’de okuduğum tek kitap olsa değerdi dedirtiyor. Bu kadar ipucu yeter sanırım.

Meczup:

Halil Cibran ortadoğu’nun bazen çok sevdiği bazen nefret ettiği yazarlardan. Tabii yazılara sığ bakınca nefret kolay:) derine inmek lazım sanki. Meczup içinde 35 kısa güzel hikaye içeriyor. okuması kolay etkisi uzun olanlardan.

 

Ey oğul:

Ortadoğu’dan başlamışken burdan devam edelim. İmam Gazali İslam dünyasının en büyük düşünürlerinden bir çok güzel eseri var. Önyargısız okuyanlar içinse etkisi büyük bir yazar. Aslında Halil Cibran hakkında dine inanıp eleştiren tayfanın duruşu nasılsa İmam Gazali için inanmayanların duruşu öyle diyelim. Bence ikiside önyargısız okunmalı. Kitaba gelirsen İmam Gazali’nin öğrencisinin 2 sorusu üzerine yazılmış iki mektup aslında. Çok hoş detaylar var😁

Kendinizi Sevmeyi Unutmayın:

Fikir deyince tabii dinle içli dışlı düşünürler çok, Kierkegaard’da hristiyan aleminin İmam Gazali’si😁 Aylak adamın son yıllarda okumaktan çok hoşlandığım aforizmaları serisinden bu kitap (serideki bütün kitaplar okunası, tamamı 27 kitap). Ilımlı ve güzel sözler bir çoğu, tabii düşünmek istemeyen okumasın😁

Bazı Yollar Yalnız Yürünür:

Özgür Bacaksız yeni nesil düşünürlerden. Tam benim yaş grubu kurgu kitapta paylaştığım Selçuk Aydemir’in bunalım versiyonu😂 Ben kitaplarını okurken hem düşündüm hem keyif aldım. Bu kitabı benim en çok keyif aldığım, diğerleri de güzel.

Fikir Kitapları (2018)” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s